Chlamydióza

Infekčné mačacie ochorenia

CHLAMYDIÓZA

Chlamydióza je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest a očí mačiek spôsobené baktériou Chlamydophila felis. Rýchlosť šírenia nákazy je vysoká najmä v skupinových chovoch a u mačiatok.

K prenosu dochádza priamym kontaktom (olizovanie) alebo vylúčeným očným a nosovým sekrétom pri kýchaní a kašľaní. Zvlášť vnímavé sú mačiatka od 5 do 14 týždňov. Inkubačná doba je 4 – 10 dní. Patologický proces sa lokalizuje na sliznici očných viečok, treťom viečku, sliznici nosa, priedušnice a priedušiek. Mačka je apatickejšia, má opuchnuté a začervenané spojivky, vodnatý až hnisavý výtok z očí. Neskôr sa môže objaviť aj výtok z nosa, kýchanie, problémy s dýchaním a zvýšená teplota až do 40 °C. U neliečených zvierat môže konjunktivitída pretrvávať mesiace.

Na lokálnu terapiu sa používajú očné prípravky a celkovo sa podávajú antibiotiká, najmä doxycyklín. Liečba by mala trvať minimálne 14 dní, aby sa zabránilo návratu infekcie. Najvhodnejším preventívnym opatrením je aktívna imunizácia vakcínami.
Síce stopercentne nezabráni možnej infekcii, ale u očkovaných mačiek má prípadná infekcia dýchacích ciest ľahší a kratší priebeh. Vakcinujú sa mačatá vo veku 8 – 12 týždňov s následnou revakcináciou o 3 – 4 týždne. Ďalšia revakcinácia je raz ročne.

Nákaza patrí medzi zoonózy, čiže je prenosná zo zvieraťa na človeka. Môže byť príčinou väčšinou mierne prebiehajúcich zápalov očnej spojivky u ľudí. Preto je potrebné pri styku s chorým zvieraťom dodržiavať predpísané pravidlá hygieny.

Naše pracovisko spolupracuje s laboratóriom, ktoré môže potvrdiť infekciu Chlamydophilou z jednoduchého steru zo spojivky. Toto vyšetrenie je vhodné najmä pri chronických a opakujúcich sa konjunktivitídach. Vzhľadom na charakter ochorenia nimi môže trpieť aj mačka chovaná mesiace v byte, bez kontaktu s inými zvieratami.

 

Modrou farbou je znázornené tkanivo napadnuté baktériou Chlamydophila felis.