Stres a kožné problémy

Stres a kožné problémy

Krásna vyčesaná srsť je pýchou každého majiteľa mačky a odrazom dobrého zdravotného stavu mačky. Starostlivosťou o srsť trávi mačka približne 30 % času. Je to prirodzené inštinktívne správanie, kedy sa mačka snaží zbaviť rôznych pachov, ktoré by ju mohli odhaliť inému predátorovi.

Niekedy však vplyvom stresu môže toto správanie prerásť do patologického nutkavého čistenia s následnou alopéciou a laceráciou kože. Centrálny nervový systém a koža majú totiž spoločný vývojový základ – vonkajší zárodočný list. Aj keď sa v procese vývoja zárodku tieto dva systémy postupne diferencujú, majú spoločné niektoré hormóny mediátory (prenášače vzruchov) a endorfíny totožné. Tie súčasne pôsobia na centrálny nervový systém, kožu a imunitný systém a vyvolávajú svrbenie, prekrvenie a potenie. Medzi mozgom, emóciami a kožou existuje teda úzka väzba.

Stresových faktorov, ktoré môžu pôsobiť na mačku, aj v zdanlivo harmonickej domácnosti, je niekoľko: zmena denného rytmu, cestovanie, hospitalizácia, strata alebo pribudnutie člena rodiny, interakcie s inými zvieratami v domácnosti, potlačovanie teritoriálneho správania, sociálna izolácia. Emočný stres spúšťa vyplavovanie mediátorov do krvi a odtiaľ sa cirkuláciou dostanú do kože, kde spôsobujú zvýšené svrbenie a vnímanie bolesti. Takto sa aktivujú podvedomé prejavy správania ako sú škrabanie, lízanie, kúsanie. Dlhodobý stres potom vedie k opakovaniu týchto prejavov a následnému poškodzovaniu kože – psychogénna alopécia, snaha o zvýšenú pozornosť, psychogénny pruritus (svrbenie), hyperestézia (zvýšená dráždivosť).

Prvým príznakom je, že mačka venuje viac času starostlivosti o srsť na úkor iných činností počas dňa. Postupne sú na mačičke viditeľné lysinky až holé miesta. Najčastejšie sa vyskytujú na miestach, ktoré sú pre mačku dobre dostupné – bruško, boky, predné a zadné labky. Keďže mačky bývajú často samé doma, môže si majiteľ nadmerné vylizovanie všimnúť, až keď je na miestach vypadaná srsť a na koži sekundárna bakteriálna infekcia, následkom ktorej koža mení farbu aj povrch. Nadmerné olizovanie slúži na ukľudnenie stresovaného zvieraťa alebo na získanie pozornosti majiteľa. Následné hrešenie situáciu len zhorší, lebo mačka dostane to, o čo žiadala – pozornosť majiteľa (aj negatívna pozornosť je lepšia ako žiadna).

Čo sa dá urobiť?

Mačičku s akýmkoľvek problémom by mal najprv klinicky vyšetriť a zdiagnostikovať veterinár. Kožné problémy môžu súvisieť aj s inými ochoreniami – invázia ektoparazitov (blchy, svrab), mykózy, preplnenie análnych váčkov, alergie (uštipnutie hmyzom, potravinová), autoimunitné ochorenia, hormonálne poruchy.

Pokiaľ sa nezistí žiadna objektívna príčina, potom je možné pristúpiť k behaviorálnej terapii. Najdôležitejšie je odhalenie vyvolávacieho faktoru, čo je často tá najťažšia časť riešenia problému. Je potrebné zistiť, kedy približne sa začala zvyšovať frekvencia olizovania sa a aká zmena v domácnosti tomu predchádzala. Často aj pre nás nevýznamné maličkosti môžu u mačky vyvolať stres a byť spúšťačom takéhoto správania.

Po odhalení rizikového faktoru treba spraviť nápravu, navodiť pohodu, prostredie obohatiť hračkami, preliezačkami, úkrytmi. Upraviť denný rytmus a spestriť ho novými rituálmi, ktoré budú obsahovať pre mačku pozitívnu informáciu formou, ktorej jasne porozumie. Významným pomocníkom pre navodenie pohody je feromónový odparovač Feliway (aj vo forme spreju). Feliway obsahuje feromóny, ktoré vylučujú mačky, keď sa dobre cítia. Mačky vtedy vykazujú tzv. komfortné správanie – otierajú si tvár, rozvaľujú sa, pradú.

Pre rýchlejšie odoznenie problému je dobré toto pohodové správanie podporiť spätnou väzbou – pohladenie, príjemná hra.